انواع بیماری در گاوها و راه‌های درمان آن - کوهفر صنعت

عدم رعایت بهداشت در دامداری‌های می‌تواند سبب شیوع بیماری و موجب خسارات جانی و مالی شود. با مراقبت و رعایت بهداشت و شناخت علائم و راه‌های پیشگیری از بیماری‌ها می‌توان از خسارات و تلفات جلوگیری کرد. در این مطلب به بیماری‌های شایع در گاوها و راه‌های پیگیری و درمان آن پرداخته شده است.

بیماری تب برفکی یا دباغ

این بیماری از طریق ویروس تب برفکی بوجود آمده و از بیماری‌های خطرناک و واگیردار بوده و از طریق شیر و گوشت آلوده و اشیا آلوده به این ویروس منتقل می‌شود.

راه‌های پیشگیری از تب برفکی:

تب برفکی قابل پیشگیری بوده و با رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن جایگاه دام و وسایل موجود در گاوداری و همچنین واکسیناسیون به موقع می‌توان از این بیناری پیشگیری کرد. بهترین زمان برای واکسیناسیون فصل بهار و پاییز است. گاوها باید بعد از شش ماهگی واکسینه شوند اما با شیوع بتب برفکی دام‌های جوان‌تر نیز باید واکسینه شوند. واکسن این بیماری یه رنگ صورتی است و نیاز است که هر ۶ ماه یک بار تزریق آن انجام شود که میزان این تزریق برای گاوهای اصیل ۵ میلی‌لیتر بوده و برای گاوهای بومی در هر تزریق، ۲.۵ میلی‌لیتر است.

بیماری هاری در گاو

هاری در گاو از طریق گزش توسط سگ یا حیوانات مبتلای دیگر منتقل می‌وشد. خواب آلودگی، منبسط شدن مردمک حیوات، حساسیت زیاد و کوفتگی از علائو این بیناری است.

راه‌های پیشگیری و درمان بیماری هاری

واکسیناسیون افرادی که با گاوها سر و کار دارند، قرنطینه کردن حیوانات مشکوک به این بیناری و انتقال حیوان بلافاصله بعد از گزش به مراکز درمانی برای پیشگیری از این بیماری پیشنهاد می‌شود.

بیماری های شایع در دام

بیماری تب مالت یا بروسلوز

تب مالت از بیماری‌های خطرناکی است که میان انسان و حیوان مشترک است و در انسان‌ها به شکل تب مالت و در دام  ماده موجب سقط جنین در ماه‌های آخر شده و در دام نر باعث تورم آلت جنسی آن می‌شود.

این بیماری از طریق مصرف شیر خام یا فرآوره‌ها آن یا تماس مستقیم با حیوان مبتلا به این بیماری منتقل می‌شود.

راه‌های پیگیری و درمان تب مالت

از طریق مراقبت‌های بهداشتی و انجام اقداماتی همچون آزمایش‌های دوره‌ای، مایه کوبی گوساله‌های ۴ تا ۶ ساله و واکسن ضد تب مالت می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

بیماری زردی (تیلریوز، سارلیق)

این بیماری از طریق کنه‌های آلوده به انگل به هنگام نیش زدن و توسط بزاق کنه به دام منتقل می‌ود. از علائو این بیماری می‌توان به اسهال یا یبوست شدید، زردی، وجود خون در مخاط، سرفه و تنفس سخت، ضعیف شدن سیستم ایمنی، کم خونی، تب بسیار شدید، تورم غدد لنفی و ... اشاره کرد.

راه‌های پیشگیری از بیماری زردی

این بیماری از میزان تلفات بالایی برخوردار است و واکسیناسیون به موقع و سم پاشی و رعایت بهداشت موجب جلوگیری از ابتلا به این لیماری می‌شود. بهترین زمان برای واکسینه کردن فصل زمستان است که پس از ۴ ماهگی باید تزریق این واکسن به دام‌ها انجام شود. این واکسن نباید به گاوهای باردار تزریق شود و میزان تزریق آن ۲ میلی‌لیتر است.

بیماری شاربن یا ساه زخم در دام

این بیماری نیز میان انسان و دام مشترک است و تغییر ناگهانی آب و هوایی در مرتع از دلایل ابتلا به بیناری است. شاربن به سرعت باغث مرگ حیوان می‌شود. خوردن گوشت دام آلوده به این بیماری یا تنفس در محیط آلوده موجب انتقال این بیماری می‌شود. اگر این بیماری خیلی حاد باشد، دام بعد از یک تا ۲ ساعت تلف می‌شود و در حالت حاد، تب و لرز شدید و تنفس سخت بعد از یک دوره ۴۸ ساعته باعث رسیدن تب به ۴۲ درجه شده که باعث می‌شود حیوان نتواند غذا بخورد.

پیشگیری و درمان بیماری شاربن در دام

واکسینه کردن از راه‌های پیگیری این بیماری است که باید سالی یکبار این واکسن در فصل بهار تزریق شود. لاشه دام مبتلا در عمق ۲ متری مدفون شود و روی آن آهک ریخته شود. اطراف محل لاشه ضد عفونی شود.

یکی از راه‌های پیشگری از بیماری های شایع در گاوها بهداشت محیط و اکسینه کردن دام ها در برابر بیماری‌هاست که جهت نظافت گاوداری‌ها، روش‌های متعددی همچون استفاده از کودکش یا اسکریپر گاوداری تعبیه شده و واکسینه کردن به موقع دام ها در برابر بیماری‌ها از بروز خسارات ناشی از تلفات دام جلوگیری خواهد کرد.

در این قسمت اطلاعاتی درباره نویسنده سایت قرار می گیرد.
نظرات
نام:
پست الکترونیک:
وب سایت:
نظر:
کد:
مطالب مرتبط